Prasowanie tkanin

Prasowanie nie tylko wygładza powierzchnię tkaniny, jest także jednym ze sposobów formowania odzieży. Przez umiejętne stosowanie temperatury, wilgoci i nacisku żelazka nadaje się uszytej odzieży estetyczny wygląd.

Prasowanie rozpoczyna się od drobnych elementów, takich jak zaszewki, kołnierze, a następnie prasuje się przód, a kończy pracę na tyle.

 

Różne rodzaje materiałów wymagają różnych technik prasowania, gdyz w zależności od pochodzenia inaczej reagują na wysoką temperaturę i wilgoć.

Tkaniny bawełniane i lniane wytwarzane z włókien roślinnych prasuje sie lekko wilgotne po prawej stronie. Są odporne na działanie pary i wysokiem temperatury (160-250 stopni), zachowując swoje właściwości.

Jedwab naturalny prasuje się na sucho po lewej stronie. Jeżeli jedwab ma trudne do usunięcia zagniecenia lub połysk, należy miejsca te zwilżyć, potrzymać przez pewien czas nad parą i następnie prasować. Ulega uszkodzeniu przy temperaturze powyżej 140 stopni.

Jedwab sztuczny prasuje się po stronie lewej. Nie skrapiamy go wodą, ponieważ mogą pozostać plamy. Uprany prasuje się jeszcze lekko wilgotny. Długotrwałe działanie temperatury powyżej 150 stopni osłabia go.

Tkaniny wełniane prasuje się po stronie lewej i prawej przez wilgotna zaparzaczkę. Zbyt intensywne dosuszanie może spowodować wyświecenie. Jeżeli wyświecenie juz powstało, mozna je usunąć nakładając mokrą zaparzaczkę, a następnie suchą na miejsce wyświecone i odprasowuje przykładając gorące żelazko i natychmiast je zabierając. Wytworzona para usuwa wyświecenia. Przez mokra zaparzaczkę wełnę można prasować w temperaturze 180 - 220 stopni.

Tkaniny z włókien syntetycznych poliamidowych, jakich jak stylon, nylon, kapron nie wymagają prasowania. Ich odpornosć zmiejsza się przy mieszankach z włóknami naturalnymi bądx syntetycznymi - wówczas prasuje się je przez cienkie płótno. Temperatura żelazka nie powinna byc wyższa niż 120 stopni.

Aksamity, welwety oraz plusze nalezy prasowac szczególnie uważnie, aby nie przygniesć włosa. Zalecane jest prasowanie na szczotce z włosiem naturalnym. W takim przypadku prawą strone materiału przykłada się do szczotki, a lewą delikatnie pracuje przez zwilżoną zaparzaczkę. Jeżeli w poblizu nie ma odpowiedniej szczotki, tego typu tkaniny należy zwilżyc z lewej strony i przesuwac po krawędzi żelazka.

 

 Słowniczek pojęć

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode