Zdejmowanie miar

    Zdejmowanie i zapisywanie miar jest pierwszą i nieodzowną czynnoscią, którą należy wykonać przystępując do szycia jakiejkolwiek częsci garderoby. Bez względu na to, czy korzysta się przy krojeniu z gotowych form, zamieszczonych w gazetach, czy też samemu wykonuje się konstrukcję modelu.

    Zdejmowania miary powinien dokonać ktos inny, gdyż osoba mierzona musi stać prosto, ale swobodnie. Niewłasciwa postawa może być powodem wielu poprawek, które trzeba będzie wprowadzić podczas szycia.

 Pierwszą czynnoscią przygotowującą do pobierania miar jest zaznaczenie poziomej linii talii. Należy w tym celu przepasać talię centymetrem.  Od prawidłowego zaznaczenia talii w dużym stopniu zależy dokładnosć takich miar jak długosć przodu, długosć tyłu oraz wysokosć gorsu.

 

JAKIE MIARY BĘDĄ NAM POTRZEBNE ?

WZROST - Miarę uzyskuje się od najwyższego punktu głowy do górnej linii obcasa. Można do tego celu użyć także sciany bądź wykorzystać framugę drzwi, zaznaczając na niej wzrost.

 

OBWÓD SZYI - Mierzy się go centymetrm ułożonym przynasadzie szyi tak, by jej nie uciskał.

 

OBWÓD GORSU - Mierząc obwód gorsu należy stanąć przed osobą mierzoną, następnie przeprowadzić centymetr pod pachami.

 

OBWÓD TALII - Zdejmuję się go w miejscu największego zmniejszenia tułowa i dostosowuje się do przeznaczenia szytego modelu (np. luźna bluzka, pas spódnicy)

 

OBWÓD BIODER - Wyznaczając ta miarę należy poprowadzić centymetr w najszerszej częsci figury poniżej talii. Przeciętna odległosć od talii do bioser wynosi 19-20cm.

 

WYSOKOSĆ GORSU PRZODU - Centymetr przytrzymuje się palcem na wysokosci 7 kręgu szyi (znajduje się tam tzw. kostka karkowa). Następnie prowadzi się go przez najwyższy punkt gorsu, az do talii.

 

DŁUGOSĆ TYŁU - Mierzy się ją od 7 kręgu szyi do linii talii. Przy przeciętnej budowie ciała (bez odchyleń) długosć przodu jest 2-4cm dłuższa od długoci tyłu.

 

SZEROKOSĆ PLECÓW - Miara ta jest do zdjęcia dosć trudna, zwłaszcza gdy osoba mierzona jest w ubraniu, które tuszuje kontury ciała. Szerokosc pleców nalezy mierzyc od nasady jednego ramienia do nasady drugiego, nad górną częscia łopatek.

 

SZEROKOSĆ PRZODU - Szerokosć przodu należy mierzyć w odległosci 5-8cm od nasady szyi, w linii poziomej zaraz nad linia biustu. Jest to miara kontrolna, która w konstrukcji bluzki wynika z obliczenia.

 

SZEROKOSĆ ROZSTAWIENIA GORSU - Miara ta jest to odległosć między najwyższymi punktami gorsu. Wymaga ona dokładnosci, gdyż na jej podstawie oblicza się wierzchołek zaszewki.

 

OBWÓD RĘKI - Mierzy sie go przy nasadzie ręki, w miejscu, w którym jest ona najtęższa. Centymetr należy ułożyć gładko, bez luzu, ale i niezbyt ciasno.

 

DŁUGOSĆ RĘKAWA - Przy zdejmowaniu tej miary należy centymetr przyłożyć do kosci ramieniowej (miejsca gdzie powinien byc wszyty rękaw). Przytrzymując go prowadzić wzdłuż lekko zgiętego łokcia do kostki przegubu.

 

MIERZENIE DŁUGOSCI RAMIENIA - Mierzy się ją od nasady szyi do punktu wyobrażającego kontur wszycia rekawa. Nie jest to miara konieczna, gdyż można ją obliczyć wzorem.

 

DŁUGOSĆ SPÓDNICY - Mierzy się ją w następującej kolejnosci:

 - długosć przodu: od talii po srodku przodu do podłogi (dowolna długosć)

 - długosc boku: od talii wzdłuz prawego boku do podłogi

 - długosć tyłu: od talii po srodku tyłu do podłogi

 

DŁUGOSĆ SUKIENKI - Miarę tę uzyskujemy mierząc długosć po srodku tyłu. Początek cyntymetra przykładamy do 7 kręgu szyi i prowadzimy do linii talii. W miejscu talii przetrzymujemy centymetr i odmierzamy dół ( wyznaczamy dowolna długosć).

 

 

 

 

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode